hvezdicka

Prindor - nové možnosti metalického tisku

Pro metalické tiskové efekty byla dosud využívána metoda tzv. horké ražby, tisk metalickými barvami nebo barvami MFX. Prindor je jednou z nejlépe zvládnutých technologií studené ražby. Dokáže nabídnout dosud nerealizovatelné efekty. Technologie je začleněna přímo do tiskového stroje, jedná se tedy o in-line zpracování při tisku, které zkracuje celkovou dobu zakázky a tím snižuje náklady

barvy

Řez tiskovým strojem s nadstavbou Prindor

hvezdicka

Princip technologie Prindor

Základním principem Prindoru je přenos metalické fólie na substrát. Původně byl Prindor určen pro tisk etiket, dokáže se však uplatnit v mnohem širší oblasti. Horká i studená ražba využívají fólii se shodnou metalickou vrstvou. Horká ražba dokáže vytvářet velmi výrazné efekty, zatímco s ražbou za studena je možné docílit mnohem jemněji prokresleného obrazu a tím i propracovanějších efektů.

barvy
hvezdicka

Úspora času a peněz

Ve srovnání s horkou ražbou představuje Prindor kromě nových možností také ekonomické výhody. Zařízení umožňuje nanášení fólie bez nutnosti výroby drahých štočků. Pro Prindor slouží jako forma běžná tisková deska. Provoz Prindoru navíc vyžaduje podstatně kratší časy na přípravu stroje, místo několika hodin se jedná o desítky minut.

hvezdicka

Technologický postup

Prindor tvoří nadstavbu ofsetového stroje. Nejdříve je na místa budoucí aplikace fólie nanesena adhezní tisková barva. Poté se v těchto místech z nosné fólie krátkým kontaktem na potiskovaný materiál nanese metalizovaná vrstva. Během několika sekund po přenosu dochází k ukotvení metalické vrstvy na archu. Dále je možné tisknout běžným tiskem a aplikovat další zušlechťovací efekty, jako například dispersní nebo UV laky. Výsledkem jsou věrné motivy s excelentním prokreslením a jinak nedosažitelným precizním soutiskem.

odol

Zvládnutí technologie studené ražby vyžaduje specifické know-how. V České republice je v současnosti v provozu jediný stroj s tiskovou technologií Prindor v brněnské firmě TOP TISK obaly, s.r.o.